Nové technologie pro a proti.Hlavním důvodem přechodu na nové televizní vysílání DVB-T2 je uvolnění horní části televizního pásma UHF pro vysokorychlostní internet LTE. Uvolněná část televizního pásma by televiznímu vysílání chyběla, proto se přechází na technologii DVB-T2, která při nižším počtu kanálů umožní zachovat stávající počet televizních programů, a nebo je umožní dokonce navýšit, a umožní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu HDTV. Obdobně jako při přechodu z analogového na digitální vysílání bude i zde přechodné období se souběžným vysíláním DVB-T a novým DVB-T2. Po spuštění celoplošných přechodových multiplexů DVB-T2 budou postupně vypínány regionální multiplexy DVB-T a na uvolněných kanálech pak budou sestavovány konečné multiplexy DVB-T2. Termíny a konečné kanály stanoví Technický plán přechodu, který zatím není vládou schválen. Zjednodušeně řečeno, čeká nás období několika přelaďování. Přechod na nové televizní vysílání DVB-T2 se dotkne především domácností, protože si budou muset pořídit nový televizní přijímač s DVB-T2 tunerem nebo ke starší funkční televizi alespoň nový DVB-T2 set-top box. Upravit však bude potřeba pravděpodobně i anténné systémy. Kódování obrazu v kódu H.265 neboli HEVC má větší přínos než je přínos transportní technologie DVB-T2 (DVB-T2 je jen cca 30% efektivnější než DVB-T, kdežto HEVC je asi o 50% efektivnější než H.264/AVC). Proto je spuštění DVB-T2 zároveň s kodekem HEVC jediné rozumné a dlouhodobě perspektivní. Základní informace o DVB-T2 vysílání nejdete na této stránce DVB-T2.

Materiál "Strategie udržitelného rozvoje zemského digitálního vysílání" zpracovala expertní skupina Ministerstva průmyslu a obchodu jako jedno z klíčových opatření Strategie správy spektra, které by mělo zajistit uvolnění kmitočtů pásma 700 MHz pro mobilní vysokorychlostní datové služby. Plán je v souladu s harmonizačními závěry EU a závěry Světové radiokomunikační konference v závěru roku 2015. Co však nebylo prezentováno a nebo bylo zapomenuto je, že v roce 2030 by mělo být ukončeno pozemské vysílání DVB-T2 jako neperspektivní.

Pozemní digitální vysílání je jedinou bezplatnou platformou s televizní nabídkou, kterou aktuálně využívá více než 65 procent českých domácností. Pozemní vysílání čeká důležitá změna - nevyhnutelné zmenšení stávajícího kmitočtového pásma UHF (470 - 790 MHz) určeného pro DTT ve prospěch jiných služeb. Souběh DVB-T a DVB-T2 bude v Česku probíhat 4,5 roku - od druhé poloviny roku 2016 do února roku 2021. Plán vypínání DVB-T jednotlivých multiplexů je zde.

Cílem je snaha o sociálně citlivý přístup, který by odpovídal běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové. V Česku jsou aktuálně v provozu 4 celoplošné vysílací sítě tzv. multiplex 1 až 4, nadregionální RS7/multiplex 1a a řada regionálních a lokálních sítí. Vše v DVB-T. V Plzni a okolí společnost České Radiokomunikace spustila vysílání ve formátu DVB-T2 na 26.kanálu a 31.kanálu (vysílač Krašov), které jednou nahradí stávající standard DVB-T.

Mapu pokrytí DVB-T2 z vysílačů naleznete na stránkách mapa pokrytí dvb-t2.

Další informace budeme aktualizovat.