Nové technologie pro a proti.Kódování obrazu v kódu H.265 neboli HEVC má větší přínos než je přínos transportní technologie DVB-T2 (DVB-T2 je jen cca 30% efektivnější než DVB-T, kdežto HEVC je asi o 50% efektivnější než H.264/AVC). Proto je spuštění DVB-T2 zároveň s kodekem HEVC jediné rozumné a dlouhodobě perspektivní. Koneckonců, Itálie kombinaci DVB-T2 a HEVC vyhlásila jako povinnou výbavu prodávaných přijímačů, již od roku 2014. Aktuálně se od 28.2.2014 obnovilo testovací vysílání z vysílače Praha - Město (Žižkov). Toto vysílání probíhá pouze pracovní době (omezeno Českým Telekomunikačním Úřadem) na kanálu 50 s výkonem 2,5kW. Základní informace o DVB-T2 vysílání nejdete na této stránce DVB-T2. Sice v polovině července 2012 spustily České Radiokomunikace pokusné vysílání ve standardu DVB-T2, ale pro regulérní vysílání zatím není upřesněn harmonogram spuštění. Ani možná v roce 2015 nebude v Česku zahájeno řádné pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Postoj ČTÚ zkřížil tak plány Českým Radiokomunikacím, které v září 2013 prezentovaly plán na spuštění celoplošného multiplexu DVB-T2 s nabídkou kódovaných placených programů, kterou chtěly zprovoznit již v roce 2014.

Materiál "Strategie udržitelného rozvoje zemského digitálního vysílání" zpracovala expertní skupina Ministerstva průmyslu a obchodu jako jedno z klíčových opatření Strategie správy spektra, které by mělo zajistit uvolnění kmitočtů pásma 700 MHz pro mobilní vysokorychlostní datové služby. Plán je v souladu s harmonizačními závěry EU a závěry Světové radiokomunikační konference v závěru roku 2015. Co však nebylo prezentováno a nebo bylo zapomenuto je, že v roce 2030 by mělo být ukončeno pozemské vysílání DVB-T2 jako neperspektivní.

Pozemní digitální vysílání je jedinou bezplatnou platformou s televizní nabídkou, kterou aktuálně využívá více než 65 procent českých domácností. Pozemní vysílání čeká důležitá změna - nevyhnutelné zmenšení stávajícího kmitočtového pásma UHF (470 - 790 MHz) určeného pro DTT ve prospěch jiných služeb. Souběh DVB-T a DVB-T2 bude v Česku probíhat 4,5 roku - od druhé poloviny roku 2016 do konce roku 2020. Cílem je snaha o sociálně citlivý přístup, který by odpovídal běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové. V Česku jsou aktuálně v provozu 4 celoplošné vysílací sítě tzv. multiplex 1 až 4, nadregionální RS7/multiplex 1a a řada regionálních a lokálních sítí. Vše v DVB-T. V Praze a okolí společnost České Radiokomunikace testuje vysílání DVB-T2, které jednou nahradí stávající standard DVB-T.

Mapu pokrytí DVB-T2 z vysílače Praha-Žižkov naleznete na stránkách mapa pokrytí dvb-t2.

Další informace budeme aktualizovat.