Příchod nového digitálního vysílání DVB-T2 se kvapem blíží.České Radiokomunikace (ČRa) zahájily v březnu 2015 další fázi testů vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Po testovacím vysílání v Ultra HDTV (4K) kvalitě, které spustily loni v létě jako první v celé střední Evropě, se tentokrát zaměřují na ověření parametrů pro TV vysílání v SD a HDTV rozlišení. Tyto testy doposud v Česku neproběhly a jsou nutné pro ověření optimálních vysílacích parametrů pro vysílání v nástupnickém standardu DVB-T2 s využitím nejmodernějšího kodeku HEVC. ČRa znovu úzce spolupracují s Českou televizí, která dodává obsah pro testovací vysílání.

České Radiokomunikace provádějí testy ze Žižkovského vysílače na kanálu č. 50 prostřednictvím standardu DVB-T2, který v budoucnu nahradí stávající DVB-T vysílání a nového kodeku HEVC (High Efficiency Video Coding). Ten je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top-boxů postupně stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu. Nový vysílací standard a nové kodování zvýší přenosovou kapacitu a tím umožní mimo jiné i vysílání jednotlivých TV programů v HD kvalitě.

Experimentální vysílání probíhalo do 28. února 2016 a nemělo žádný vliv na stávající rozsah pozemního DVB-T vysílání.

Díky technologii DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat a tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům TV přijímačů. Obraz bude navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabídne i sytější barvy. Hlavní výhody technologie DVB-T2 jsou: lepší zabezpečení přenosu, vyšší datový tok umožňující ekonomický přenos HDTV, obraz krystalicky čistý bez výrazných chyb, realističtější barvy a jejich přechody, až 5x podrobnější vizuální informace. České Radiokomunikace zahájily testovací vysílání Ultra HDTV (4K) s novým komprimačním kodekem HEVC jako první v celé střední Evropě. HEVC (High Efficiency Video Coding) je nástupcem kodeků MPEG-2 a MPEG-4. DVB-T2 s kodekem HEVC se podle předních výrobců televizních přijímačů a set-top-boxů brzy stane standardní součástí nově uváděných modelů na českém trhu. Ultra HD, v současné době nejvyšší možná kvalita pro vysílání, nabízí čtyřikrát vyšší rozlišení než má dnešní HDTV. To vede k dramatičtější podívané na sportovní přenosy a silnější zážitek u prémiových filmů a dokumentů. Nové technologie v blízké budoucnosti umožní zvýšit přenosovou kapacitu vysílacích sítí nejenom pro Ultra HDTV, ale také pro HDTV a standardní rozlišení a zásadním způsobem tak zvýší kvalitu a počet vysílaných TV kanálů. Plán digitalizace předpokládá souběžné vysílání v obou standardech až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů. Dle zjištění průzkumu v zahraničí, tento cyklus trvá cca 7 let.

HEVC (H.265) je standard videoformátu schválený Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) v lednu 2013. Formát snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání se svým předchůdcem H.264. Předpokládá se jeho nasazení do UHDV/UHDTV, kde se počítá s rozlišením až 8K (7680 x 4320). Za vývojem HEVC stojí společnosti ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) a ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Kodek podporuje Ultra HD rozlišení na nejnovějších televizních přijímačích, tabletech a mobilních telefonech.

Test ULTRA HD prostřednictvím satelitu ASTRA 3B

Technické parametry testovacího FTA programu v Ultra HD: satelit: Astra 3B na 23,5°E transpondér: 3,204 kmitočet: 11,778 GHz polarizace: vertikální SR: 27,5 Mbit/s modulace: QPSK FEC: 9/10 číslo programu: 5390 programová pozice: Test UHD Foru.

Bližší informace zde

ceskeradikomunikace.cz